Medicana Konya Tüp Bebek Merkezi̇ ×
© 2020 Medicana Konya Tüp Bebek Merkezi̇

Cinsel İlişki Zamanlaması

 || Medicana Konya Tüp Bebek Merkezi  || Medicana Konya Tüp Bebek Merkezi

Gebeliğin oluşabilmesi için sperm ve yumurtanın doğru zamanda karşılaşması gerekmektedir. Spermler, kadın vücudunda 3 – 4 gün canlı kalabilirler. Yumurta ise yumurtlamadan sonraki 12 – 24 saat döllenebilme kapasitesine sahiptir. Gebelik için en yüksek şans, çift, yumurtlamadan 1 – 2 gün önce ilişkide bulunmuşsa meydana gelir.

Kadınlar genellikle bekledikleri adetten 14 gün önce yumurtlarlar. Yani 28 günde bir adet gören kadın için yumurtlama zamanı siklusun tam ortası olurken, 35 günde bir adet gören bir kadın iç yumurtlama siklusun 22. gününde gerçekleşecektir. Bu hesaplama gebelik şansının en yüksek olacağı zamanı bize basitçe gösterecektir.

Kadınlarda menstrüel döngü esnasında hormonal değişiklikler oluşur bu da bazı işaretler verir. vajinal akıntıın renk değiştirmesi, göğüslerde gerginlik ve ağrı, karında şişlik tipik değişikliklerdir . Gebelik şansının en yüksek olduğu zamanı hesaplamak için kullanılan yöntemler arasında vüvut ısısının ölçülmesi gibi yöntemler kullanılabilir. Yumurtlamadan 2 gün sonra vücut ısısı hafifçe artar, bu artış ¼ - ½ derece kadardır. kadın birkaç ay bu takibi yaparak her ay ki yaklaşık yumurtlama zamanını belirleyebilir. Gebelik şansını atırmak için genellikle haftada 2 – 3 kez cinsel ilişkide bulunmak önerilir.