Medicana Konya Tüp Bebek Merkezi̇ ×
© 2020 Medicana Konya Tüp Bebek Merkezi̇

Açıklanamayan İnfertilite

 || Medicana Konya Tüp Bebek Merkezi  || Medicana Konya Tüp Bebek Merkezi

Çocuk istemiyle nedeniyle başvuran çiftlerde bazen kadında, bazen erkekte, bazen de her ikisinde birden sorun saptanabilir fakat bu çiftlerin yaklaşık %15'inde her ikisinde de kısırlığa neden olan hiçbir etken bulunamaz bu duruma açıklanamayan infertilite (sebebi bilinmeyen kısırlık) denir.

Bu çiftlere yapılan hormon tahlilleri, sperm tahlili, usg, histerosalpingografi (rahim filmi) normal sonuç vermiştir. Açıklanamayan infertiliteye aslında muhtemelen hücresel bazı bozukluklar sebep olmaktadır ancak bugünkü teknoloji bu sorunları saptayamamaktadır.

Tedavi:Açıklanamayan infertilitede farklı tedavi önerileri olabilir.

Çiftlerin kendi kendilerine gebelik denemeleri için düzenli zamanlanmış cinsel ilişkide bulunmaları, bu zaman içerisinde sigara, alkol, kilo fazlalığı gibi doğurganlık kapasitesini azaltıcı etkenlerin düzenlenmesi ve yaşam tarzı değişiklikleri düzenlenmesi önerilir. Genç yaş ve infertilite süresi kısa çiftlerin %10-20'sinde 1 yıl içerisinde kendiliğinden hamilelik oluştuğu gösterilmiştir.

Endometriozis şüphesi varsa laparoskopi yapılabilir.

Yumurtlama tedavileri (ovulasyon indüksiyonu) ve aşılama (IUI) : Ovulasyon indüksiyonu ve aşılama yapılan her 1 ay için gebelik elde edilme şansı ortalama %10 bulunmuştur. (Klomifen + Aşılama: %7 , Gonadotropin + aşılama: %9-12)

Tüp bebek (IVF, ICSI) : Açıklanamayan infertilite tedavisinde en başarılı yöntemdir.